Po co wykonujemy nebulizację?

29/07/2021.

Pytanie zawarte w tytule możemy sformułować również w inny sposób: jakie są zalety nebulizacji? Co zyskujemy i czego unikamy wykonując nebulizację? 

W celu odpowiedzi na powyższe pytanie przytoczę jedną z sytuacji medycznych, która może wydarzyć się u dzieci (i najczęściej dzieje się w nocy), jest nagły szczekający kaszel. Część Rodziców na pewno doskonale wie, że może on świadczyć o podgłośniowym zapaleniu krtani. Tutaj z pomocą przychodzi odpowiednio dobrana nebulizacja …i ku radości Rodziców kaszel stopniowo ustępuje. 

Nebulizacja jest to forma aerozoloterapii wykorzystywana w leczeniu i/lub pielęgnacji dróg oddechowych, co dotyczy zarówno stanów ostrych takich jak wyżej wspomniane podgłośniowe zapalenie krtani, czy zapalenie oskrzeli jak i chorób przewlekłych np. astma, mukowiscydoza.  

Przytoczony wyżej przykład obrazuje kilka cech nebulizacji. Po pierwsze nebulizacja jest łatwo dostępną formą terapii, w bardzo wielu domowych apteczkach znajduje się nebulizator. Po drugie podany w formie „mgiełki” lek szybko dociera do miejsca docelowego, czyli tam, gdzie ma zadziałać. Co więcej odpowiednio dobierając dawkę leku (i wykonując prawidłowo nebulizację) możemy osiągnąć duże stężenie leku w drogach oddechowych, co wiąże się z wysoką skutecznością leczenia. Jednocześnie stężenie leku jest we krwi małe, co z kolei warunkuje duże bezpieczeństwo takiej terapii i zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych w porównaniu do stosowania leku doustnie/dożylnie.

Warto również pamiętać o innej zalecie nebulizacji, czyli o braku konieczności koordynacji wdechowo-wydechowej, a to na pewno docenią Rodzice najmłodszych pacjentów.

Dodaj komentarz