Co zrobić żeby dziecko było spokojne w trakcie nebulizacji?

26/07/2021.

Sprawdzone sposoby na urozmaicenie czasu podczas nebulizacji.

Nebulizacja mimo, że jest bezbolesna i mało inwazyjna niekiedy nie spotyka się z akceptacją dzieci. To na nas, jako rodzicach spoczywa zadanie przekonania dziecka do tej formy pielęgnacji bądź leczenia.  

Pierwszą nebulizację Mojej Córci będę na pewno pamiętać długo, była to niełatwa przeprawa 🙂 Myślę, że w takiej sytuacji bardzo ważne jest nastawienie rodzica. Wszystko, co robimy, robimy dla dobra naszego dziecka. Nie ma, co się zniechęcać i to, że dziecko nie akceptowało nebulizacji nie znaczy, że zawsze tak będzie.

Dzieci potrzebują najczęściej oswoić to, co dla nich nieznane. Warto przed nebulizacją pokazać dziecku nebulizator, poinhalować w czasie zabawy wszystkie najukochańsze misie i lale.

Często swoim małym pacjentkom tłumaczę, że dziś to tylko one będą wróżkami, a wróżki muszą mieć różdżkę (można dać dziecku) i muszą oddychać magicznym pyłkiem. Nie znam chłopca, który nie marzy o byciu pilotem- a piloci, jak wiadomo potrzebują oddychać samolotową mgiełką. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia 🙂

Inną metodą urozmaicenia nebulizacji może być wspólne oglądanie książeczki, bajki lub świecącej zabawki. Świetnie się też sprawdza śpiewanie piosenek przez Rodzica np. razem z grającymi organkami, które paluszkiem uruchamia dziecko. Można też mieć zabawki tylko do nebulizacji – po, to żeby Maluch zaciekawił się, żeby zajął czymś innym, nowym, czymś czego nie ma na co dzień.

Na koniec chciałabym napisać, żebyśmy nie zapominali, że posadzenie dziecka na swoich kolanach, przytulenie daje Maluchowi poczucie bezpieczeństwa w nowej sytuacji. Może taki prosty, czuły gest jest tym, czego nasze dziecko potrzebuje by zaakceptować nebulizacje. 

Udostępnij

Dodaj komentarz