Wyleczenie przeziębienia w jeden dzień – czy to w ogóle możliwe?

02/05/2023.

Przeziębienie to jedna z tych chorób, które atakują nagle. Nawet jeżeli czujemy się jednego dnia dobrze, kolejnego już możemy mieć katar, ból gardła i inne objawy towarzyszące tej najczęściej występującej infekcji. Przeziębienie może łapać nas nawet kilkanaście razy w roku. W większości jednak nie mamy czasu na ciągłe chorowanie i leżenie w łóżku. Kiedy czujemy, że choroba zbliża się wielkimi krokami, zastanawiamy się, co zrobić, aby szybko się jej pozbyć. Czy zatem możliwe jest wyleczenie przeziębienia w jeden dzień? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym materiale.

Przeziębienie – skąd się bierze? Objawy i powikłania

Przeziębienie, czyli zapalenie górnych dróg oddechowych, to infekcja wywołana zakażeniem wirusowym. Za towarzyszący mu zespół objawów odpowiada ponad dwieście różnych wirusów, które przenoszą się najczęściej drogą kropelkową. Niemniej jednak do zainfekowania może dojść również poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami.

W przeziębieniu jako zespole objawów występują na ogół takie dolegliwości jak: ból gardła i głowy, kichanie seriami oraz dreszcze – w początkowej fazie. W miarę rozwoju choroby mogą pojawić się również: katar (który z czasem zmienia swoją konsystencję z wodnistej na gęstą), niedrożność nosa, dokuczliwy kaszel oraz ogólne rozdrażnienie.

Przeziębienie określane jest również jako tzw. infekcja samoograniczająca się, dlatego też nasz organizm może zwalczyć je samodzielnie. Na ogół trwa ono od 7 do 10 dni, jednak już po kilku dniach możemy odczuć poprawę. Jeżeli jednak nie będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i profilaktyki, przeziębienie może utrzymywać się dłużej. W konsekwencji może dojść do powikłań, między innymi bakteryjnego zapalenia zatok.

Infekcja wirusowa. Czy można wyleczyć ją w jeden dzień?

To, czy choroba zostawi nasz organizm w spokoju, zależy od kilku czynników. Oznacza to, że najzwyczajniej w świecie nie da się wyleczyć przeziębienia w jeden dzień. Aby usunąć intruzów (patogeny), musi wytworzyć przeciwciała, a tego procesu nie da się niestety przyspieszyć. Z drugiej strony nie jest powiedziane, że nie da się przyspieszyć procesu zdrowienia – chociaż w pewnym stopniu. Jednak kluczowe znaczenie ma tutaj łagodzenie objawów choroby.

Przeziębienie co prawda jest uciążliwe i skutecznie potrafi uprzykrzyć nam codzienne aktywności. Sprawia, że tracimy apetyt, stajemy się ospali, a na domiar złego towarzyszy mu dokuczliwy katar. Jednak przy odpowiedniej profilaktyce możemy skutecznie walczyć z uporczywymi objawami. Oczywiście warto pamiętać o wizycie lekarskiej – jeżeli dostępne sposoby walki z infekcją w domu zawiodą. Powodem do takiej konsultacji ze specjalistą powinny być między innymi utrzymujące się objawy infekcji, na które nie działają żadne dostępne bez recepty sposoby.

Jak można wspierać organizm w walce z przeziębieniem?

Walkę z przeziębieniem warto zacząć od razu, gdy pojawią się pierwsze objawy. Początki infekcji zwykle zaczynają się od lekkiego drapania w gardle i wodnistej wydzieliny z nosa. Aby wspomóc organizm w walce z uporczywymi dolegliwościami, warto przede wszystkim zacząć od obserwacji. Może się bowiem okazać, że zwykłe przeziębienie w rzeczywistości jest alergią.

Na złagodzenie objawów pomocne mogą okazać się domowe sposoby. Warto wziąć pod uwagę naturalne syropy, np. z cebuli oraz mleko z miodem. Chodzi przede wszystkim o ogrzanie organizmu i wypoczynek. Na gęstniejącą wydzielinę z nosa dobrym rozwiązaniem może być nebulizacja. Inhalacje wziewne stosowane przy przeziębieniu nie tylko łagodzą katar i kaszel, ale też nawilżają błony śluzowe, niwelując podrażnienia. Jeżeli nie mamy w zasięgu ręki inhalatora, możemy złagodzić uporczywe dolegliwości, stosując „parówkę”. W innym wypadku pomocne mogą być leki apteczne dostępne bez recepty. Pamiętajmy o tym, aby podczas przeziębienia (przez pierwsze kilka dni) zostać w domu i unikać kontaktu z innymi ludźmi. A w razie komplikacji – zadbać o konsultację z lekarzem.

Udostępnij

Dodaj komentarz