Wyprawka dla dziecka, czyli co kupić przed porodem?

23/07/2021.

Każdy Rodzic przed narodzinami swojego dziecka przygotowuje się na jego pojawienie. Wśród wielu niezbędnych rzeczy warto pomyśleć o nebulizatorze, który na pewno będzie używany wielokrotnie (oczywiście życzymy sobie, żeby Maluch, jak najmniej chorował…ale niestety rzeczywistość bywa różna :)).

Z tego powodu chciałabym w tym tekście skupić się na jego wyborze. Nebulizację wykorzystujemy zarówno wspomagająco np. przy infekcji dróg oddechowych, jak i w formie leczenia np. podajemy leki wziewne w zapaleniu krtani, astmie. 

Przed wyborem nebulizatora warto wziąć pod uwagę kilka aspektów: 

  1. Możliwość nebulizacji dostępnych leków. 
  1. Czas wykonywania nebulizacji (im krótszy tym w przypadku dzieci lepiej – jest większe prawdopodobieństwo, że całą nebulizację uda się wykonać). 
  1. Cicha praca. 
  1. Możliwość nebulizacji w różnych pozycjach ciała. 
  1. Mała objętość martwa tj. <0,1 ml 

Obecnie na rynku mamy do wyboru trzy rodzaje nebulizatorów: 

  • Najbardziej popularne są nebulizatory pneumatyczno-tłokowe. Ich minusem jest wpływ na właściwości nebulizowanej substancji – oziębiają ją,  co niekiedy może powodować kaszel u dziecka. Nebulizatory tego rodzaju są podłączane do prądu, co może stanowić utrudnienie podczas nebulizacji. W porównaniu do nebulizatorów membranowych są też głośniejsze i mają większą przestrzeń martwą (tj. objętość leku, która nie zostanie znebulizowana). Ich niebywałą zaletą jest niższa cena. 
  • Nebulizatory membranowenie oziębiają i nie podgrzewają nebulizowanej substancji, co stanowi jedną z ich zalet. Co więcej ich dużym plusem jest całkowita mobilność, nie wymagają podłączenia do źródła prądu. Najczęściej mają wbudowany akumulator, co zdecydowanie ułatwia nebulizację w różnych pozycjach ciała bądź w miejscach z ograniczonym dostępem do prądu. Nebulizatory membranowe są cichsze w porównaniu do innych urządzeń. Należy pamiętać, że nie można nimi nebulizować substancji, które zawierają kwas hialuronowy. 
  • Nebulizatory ultradźwiękowe podgrzewają nebulizowaną substancję. Nie można nimi wykonać nebulizacji ze sterydów wziewnych, co że należy uznać za ich wadę. 

W razie trudności z wyborem odpowiedniego nebulizatora warto porozmawiać ze swoim pediatrą np. podczas wizyty patronażowej. 

Dobrym pomysłem może być również poproszenie o nebulizator, jako prezent dla noworodka. 

Udostępnij

Dodaj komentarz