Dlaczego leki podajemy w nebulizacji?

20/07/2021.

Wielu rodziców po wizycie z chorym Maluchem u swojego pediatry i po otrzymaniu w zaleceniach nebulizacji zastanawia się, jaka jest przewaga nebulizacji nad lekami doustnymi/dożylnymi.

Przecież podać lek doustnie byłoby niekiedy znacznie prościej… 

Prościej, ale… lek w formie mgiełki szybciej dociera do miejsca docelowego, omijamy proces wchłaniania w przewodzie pokarmowym i etap krążenia w krwiobiegu, a w przypadku np. nagłej duszności czas jest bezcenny. Prawidłowo wykonana nebulizacja odpowiednią dawką leku pozwala osiągnąć wysokie stężenie leku w drogach oddechowych, co wiąże się z wysoką skutecznością leczenia.  

Dawka leku, którą wlewamy do inhalatora w celu nebulizacji nie jest dawką, którą leczymy. Warto pamiętać, że w wyniku strat leku, a także uwarunkowań anatomicznych i fizjologicznych dziecka (np. nosowy tor oddechowy, szybszy cykl oddechowy) leczymy dawką zdeponowaną w płucach tj. 18-20% dawki początkowej. Lek w czasie nebulizacji ulega rozproszeniu do chmury aerozolu, im więcej w tej chmurze jest drobnych cząsteczek (tj. <4 µm), tym większa jest depozycja płucna. Większe cząsteczki tj. 5-8 µm zostają zatrzymane w górnych drogach oddechowych. Parametr MMDA <5 µm (oznacza uśrednioną wielkość cząsteczek aerozolu, 50 % cząsteczek wytworzonych przez nebulizator ma wielkość mniejszą lub równą wielkości podanej) powinien być jednym z czynników wyboru inhalatora, dla dzieci młodszych nawet MMDA <2,5 µm.  

W celu zminimalizowania strat warto zwrócić uwagę na objętość martwą nebulizatora, im mniejsza tym lepiej, gdyż to jest ilość leku, która nie zostanie wykorzystana do procesu terapeutycznego. W nowoczesnych nebulizatorach np. membranowych objętość ta wynosi tylko 0,1 ml, w nebulizatorach pneumatycznych nawet 1,5ml. 

Pamiętajmy, że jeśli chcemy podawać jakiś lek w nebulizacji to musi on mieć rejestrację do tej formy terapii.   

Podsumowując efektywne podawanie leku w nebulizacji przy zminimalizowaniu strat  powoduje, że lek działa w miejscu docelowym, jego stężenie we krwi jest małe, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo i zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych w porównaniu do stosowania leku doustnie/dożylnie.

Udostępnij

Dodaj komentarz