Rozedma płuc – jak wygląda leczenie i profilaktyka?

09/08/2022.

Rozedma płuc jest chorobą, w której w wyniku nieprawidłowego powiększenia pęcherzyków płucnych dochodzi do ich pękania i tym samym zmniejszenia ich ilości. Jest to choroba przewlekła płuc, a uszkodzenia, które w nich powoduje, są niestety nieodwracalne. W płucach zbiera się zbyt wiele powietrza, które obciąża serce, powodując opory w krążeniu płucnym. Choroba obejmuje całe płuca, które stopniowo tracą swoją elastyczności. Z czasem mogą tworzyć się również, tak zwane, pęcherzyki rozedmowe, te zaś grożą już odmą płucną.

Jakie są przyczyny i objawy rozedmy płuc?

Najbardziej podatne na rozedmę są osoby, które wystawiają swoje płuca na takie czynniki środowiskowe jak dym tytoniowy. Dym wpływa niekorzystnie na ruch rzęsek wyściełających drogi oddechowe. Zmienia również strukturę ścianek pęcherzyków płucnych, które ulegają bardzo szybkiej degradacji. Rozedma może rozwinąć się również w wyniku długotrwałego przebywania w zanieczyszczonym środowisku, np. w pracy z oparami chemikaliów, bądź być następstwem rozległego zapalenia oskrzeli. Inną grupą narażoną na powstawanie rozedmy są osoby, które nadmiernie obciążają swoje płuca, np. grają na instrumentach dętych.

Inną przyczyną rozedmy mogą być również czynniki genetyczne oraz niedobór białka alfa 1, które hamuje działanie niektórych enzymów, mogących zniszczyć tkankę łączną.

Jeżeli chodzi o objawy, to pierwszym i niewątpliwie najbardziej uciążliwym, jest narastająca duszność – szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Jednak z biegiem czasu i wraz z rozwojem choroby objawy zaczynają pojawiać się również podczas spoczynku. Kaszel z niewielką ilością wydzieliny, osłabienie mięśni, spadek wagi oraz zadyszka skutecznie utrudniają życie choremu. Jak więc wygląda leczenie rozedmy płuc? I czy jest to choroba nieuleczalna?

Jak wygląda leczenie rozedmy płuc?

W leczeniu rozedmy chodzi przede wszystkim o to, by odseparować chorego od czynników powodujących chorobę. Ważne, aby chory zaprzestał palić papierosy oraz wyroby tytoniowe, a także, w miarę możliwości nie wystawiał się na działanie innych zanieczyszczeń środowiskowych. Co więcej, osoba chorująca na rozedmę powinna co roku szczepić się przeciwko grypie, a każdą infekcję układu oddechowego leczyć natychmiastowo – szczepienie pozwoli uniknąć ewentualnych i groźnych dla życia powikłań. Ponadto, w rozedmie ważna jest również rehabilitacja i odpowiednie ćwiczenia, które usprawniają układ oddechowy. Lekarz z całą pewnością może je zlecić choremu.

Rozedmę leczy się także, stosując preparaty rozszerzające oskrzela oraz leki na bazie kortyzolu, a w przypadku poważniejszego rozwoju choroby podaje się choremu również tlen. Nieleczona choroba może prowadzić do groźnych powikłań, a w rezultacie do śmierci chorego, dlatego w pewnym stopniu uważana jest za chorobę śmiertelną. Bardzo ważna jest zatem również odpowiednia profilaktyka.

I co z tą profilaktyką?

Jeżeli chodzi o zachowanie profilaktyczne chorego, który zmaga się z rozedmą płuc, to zaleca się rozpocząć je najwcześniej, jak to tylko jest możliwe. Na maksymalnie wczesnym etapie chory powinien rzucić palenie oraz zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Regularne ćwiczenia, unikanie czynników drażniących, zapobieganie infekcjom dróg oddechowych, a także ochrona przed zimnym powietrzem może pozytywnie wpłynąć na poprawę zdrowia chorego na rozedmę.

W zależności od objawów rozedmy oraz ich nasilenia stosuje się również takie rozwiązania jak wziewne kortykosteroidy, antybiotyki, rehabilitacje oddechowe oraz tlenoterapie. Inwazyjne zabiegi, np. zmniejszenie objętości płuc, czy całkowity przeszczep płuc stosuje się u pacjentów z ciężką postacią rozedmy. W ich przypadku, gdy nie zadziałają inne metody lecznicze, konieczny jest zabieg chirurgiczny.

B/10/06/2022

Udostępnij

Dodaj komentarz