Czy nebulizacja pomaga w leczeniu zapalenia zatok?

26/10/2022.

Czas czytania: 10 min

Sezon letni przemija, a to oznacza, że już niedługo przyjdzie nam mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami i… infekcjami. Jesień to czas, w którym przeziębienia stają się niemal naszą codziennością. Kaszel, katar oraz ogólne osłabienie, to pierwsze z oznak choroby. Jeżeli utrzymują się dłużej niż kilka dni, może to oznaczać, że infekcja przeniosła się do innych partii dróg oddechowych – zatok. Czy inhalacje mogą pomóc w przypadku zapalenia zatok? Tego dowiecie się z dzisiejszego materiału.

Zapalenie zatok – skąd się bierze i czym się objawia?

Zapalenie zatok, czyli inaczej zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, to choroba, która rozwija się w – wyściełających zatoki przynosowe i nos – błonach śluzowych. Na tę przypadłość choruje znaczna część ogólnoświatowej populacji, a za jej przebieg w dużej mierze odpowiedzialne są wirusy i alergeny. Nie brakuje też przypadków zachorowań związanych z wrodzoną wadą budowy anatomicznej nosa, nabytym skrzywieniem przegrody nosa, a także refluksem żołądkowo-przełykowym.

Zatoki to niewielkie kanaliki (przestrzenie), które znajdują się w obrębie czoła i nosa. Jeżeli są zdrowe, wypełnia je powietrze. Są one odpowiedzialne za nawilżanie i oczyszczanie wdychanego przez nos powietrza, poprzez produkcję śluzowatej i nieco rzadkiej wydzieliny. Problemy z zatokami bardzo często pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, kiedy to na zewnątrz i w pomieszczeniach dochodzi do odczuwalnych różnic temperatur. Każdy, kto chociaż raz doświadczył infekcji w obrębie zatok przynosowych, wie, jak skutecznie potrafi ona utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Niedrożność zatok powoduje rozwój infekcji, której najczęściej towarzyszą:

  • ból głowy, okolicy oczu, kości policzkowych;
  • uczucie zatkanego nosa spowodowane zalegającą gęstą wydzieliną;
  • katar i problemy z węchem;
  • trudności w oddychaniu;
  • ból uszu i zębów;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Do powyższych dolegliwości może dojść również zaczerwienienie i łzawienie oczu – w przypadku osób ze stwierdzoną alergią. Nieleczone zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, podobnie jak w wielu innych przypadkach, może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, również o charakterze przewlekłym. Właśnie z tego względu nie powinno się ignorować żadnych objawów. Pomocne w leczeniu zapalenia zatok mogą okazać się, wspomniane na wstępie, inhalacje.

Nebulizacja na zatoki – skuteczne leczenie niedrożności zatok

Inhalacja z wykorzystaniem nebulizatora jest jedną z najskuteczniejszych metod terapii wielu schorzeń i chorób układu dróg oddechowych. W przypadku zapalenia zatok daje wyraźne efekty i pomaga choremu uwolnić się od uporczywych dolegliwości, takich jak kaszel, katar i nie tylko.

Wdychając substancję leczniczą w postaci „mgiełki”, pacjent oczyszcza zatoki i tym samym udrażnia górne drogi oddechowe z zalegającej tam gęstej wydzieliny. Inhalacje rozrzedzają ją i pomagają w jej odkrztuszaniu na zewnątrz, dzięki czemu przez górne drogi oddechowe łatwiej przepływa powietrze. Nebulizacja z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej uśmierza ból i działa na zatoki wysoce nawilżająco.

Terapię inhalacyjną można stosować profilaktycznie przez cały rok. Aby przynosiła skutki, warto wykonywać ją regularnie, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i zastrzeżeń – warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym przebieg choroby lub farmaceutą.

Dodaj komentarz