Przygotowanie do sezonu chorobowego: Jak skutecznie korzystać z nebulizatora?
28/08/2024
Czytaj więcej
Cichy nebulizator kompresorowy?
Z NebBee to możliwe!18/10/2022.
Kaszel to naturalny objaw obronny organizmu. Odruch ten chroni nasze drogi oddechowe przed różnymi zanieczyszczeniami z powietrza. Jeżeli podczas kaszlu przy okazji wykrztuszamy wydzielinę (inaczej mówiąc plwocinę), możemy wtedy mówić, że jest to kaszel produktywny lub też wilgotny/mokry. Wygląd takiej plwociny ma duże znaczenie w postawieniu odpowiedniej diagnozy, a co za tym idzie, dobraniu odpowiedniej metody leczenia.
Spis treści
Plwocina, czy też flegma, to wydzielina pochodząca najczęściej z górnych dróg oddechowych (wytwór górnych dróg oddechowych). W jej skład wchodzą elementy (flegma) pochodzące z jamy nosowej, krtani, oskrzeli oraz częściowo z gardła. W prawidłowych warunkach odkrztuszanie nadmiaru plwociny odbywa się podczas naturalnych odruchów kaszlu. W zależności od jednostki chorobowej plwocina może składać się z patogenów, granulocytów, ropy, krwi, itp.
Na pojawienie się plwociny w drogach oddechowych mają wpływ czynniki zapalne, infekcyjne oraz środowiskowe. Większa produkcja wydzieliny może pojawić się na skutek:
Ta nieznośna dolegliwość występuje u obu płci, bez względu na wiek. Wśród objawów, które generuje, tymi najbardziej uporczywymi zdają się: „chrypka” i towarzyszące jej „charczenie”, trudności w oddychaniu, napady kaszlu, czy też świsty w oskrzelach. Co więcej, plwocina w drogach oddechowych i gardle może być też powodem dokuczliwych bólów uszu, drapania w gardle, a także bólów głowy i klatki piersiowej spowodowanej nagłymi napadami kaszlu.
Leczenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny nierzadko odbywa się po ustaleniu podłoża choroby. W tym celu duże znaczenie ma kolor flegmy, który może być bardzo zróżnicowany – np. zielona lub zielonkawa plwocina, może wskazywać na infekcję bakteryjną, ropień lub zapalenie płuc. Ważny jest również czas – jak długo dany kolor utrzymuje się i czy nie zmienia barwy na inny.
W leczeniu plwociny stosuje się leczenie przyczynowe i objawowe, w którym wykorzystuje się szereg metod nawilżających drogi oddechowe i gardło: pastylki do ssania, syropy oraz aerozole, w tym, w szczególności nebulizacje z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. Nebulizacja na mokry kaszel działa rozrzedzająco. Dzięki inhalacjom możemy pozbyć się nadmiaru zalegającej w górnych drogach oddechowych flegmy, tym samym nawilżając błony śluzowe nosa i gardła. Inhalacje to również dobry sposób na złagodzenie przykrego uczucia drapania w przełyku.
W radzeniu sobie z gęstą flegmą pomocne mogą okazać się również naturalne inhalacje takimi ziołami jak szałwia, rumianek, tymianek, lipa. Bądź też innych ziół o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i nawilżającym. Niektóre zioła i ich nadmiar mogą jednak powodować alergię, dlatego nie powinno się z nimi przesadzać. W przypadku inhalacji solą fizjologiczną z wykorzystaniem nebulizatora takie ryzyko nie występuje.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.