Inhalacje a duszności w klatce piersiowej

31/10/2022.

Czy zdarzyło Wam się kiedyś odczuwać nagłe uczucie braku tchu i ucisk w klatce piersiowej? Trudności w oddychaniu mogą pojawiać się z różnych przyczyn, nierzadko również wskazują na przebieg poważnej choroby i mogą występować nawet w spoczynku. Szczególnie kontrowersyjne, są duszności, którym towarzyszy silny ból w klatce piersiowej. Taki stan może wskazywać na problemy z układem krążenia, a nawet choroby serca. Co jeszcze mogą oznaczać duszności? Co może być ich przyczyną? I co najważniejsze, jak sobie z nimi radzić?

Trudności w oddychaniu – jakie są przyczyny duszności w klatce piersiowej?

Duszności to inaczej subiektywny stan, który objawia się odczuwalnym uczuciem ucisku w klatce piersiowej spowodowanym brakiem powietrza. Trudności w oddychaniu mogą przytrafić się każdemu i najczęściej są następstwem nadmiernego wysiłku fizycznego, np. podczas ćwiczeń/treningu. Duszności są również jednym z podstawowych objawów, które mogą wskazywać na inne problemy z układem oddechowym, a także na te sfery emocjonalnej.

Przyczyną duszności jest zbyt mała ilość tlenu dostarczana organizmowi. Ataki duszności najczęściej towarzyszą chorobom układu dróg oddechowych, np. Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc (POChP). Nierzadko towarzyszy im także ucisk w klatce piersiowej oraz inne objawy.

Oprócz chorób i schorzeń innymi przyczynami występowania duszności mogą być:

  • zaburzenia lękowe;
  • obecne w drogach oddechowych ciało obce (częsta przypadłość u dzieci);
  • brak aktywności fizycznej;
  • uszkodzenie dróg oddechowych, np. w kontakcie z chemikaliami;
  • kontakt z pyłkami roślin;
  • dym tytoniowy;
  • niektóre leki.

Leczenie duszności w klatce piersiowej

Do postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniej terapii konieczna jest konsultacja lekarska. Tak jak w przypadku innych dolegliwości i chorób, każda osoba wymaga indywidualnego postępowania. Na lepsze oddychanie pomocne mogą okazać się inhalacje z soli fizjologicznej, które sprawdzają się również podczas kaszlu i kataru. W przypadku astmy oskrzelowej natomiast odpowiednie będą nebulizacje, które pozwalają na szybką aplikację leku. Są przy tym w pełni bezpieczne, dlatego mogą je stosować osoby w każdym wieku.

Leczenie duszności może mieć charakter objawowy i przyczynowy. W pierwszym przypadku podaje się leki zapobiegające napadom duszności, czyli kontrolujące i doraźne, które przerywają atak. W przypadku leczenia przyczynowego konieczne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego, który ustali przyczynę występowania problemów z oddychaniem. Leki stosowane w astmie i dusznościach to te, do zastosowania drogą wziewną – w tym celu stosuje się zarówno inhalatory, jak i nebulizatory.

Leki rozkurczające oskrzela podawane drogą wziewną działają natychmiast. Jest to jedna z najbardziej efektywnych metod na leczenie różnych chorób i schorzeń układu dróg oddechowych. W przypadku duszności w klatce piersiowej substancja w postaci leku wziewnego dociera dokładnie do miejsca, w którym zachodzi proces chorobowy.

Innymi metodami terapii w przypadku duszności może być również tlenoterapia. W ciężkich dusznościach, którym towarzyszą inne niepokojące objawy, chory powinien być pod stałą obserwacją lekarza i zostać poddany hospitalizacji.

Udostępnij

Dodaj komentarz