Jakie są przyczyny krwistej plwociny?

20/12/2022.

Widok krwi na ogół wzbudza niepokój i lęk. Tym bardziej, kiedy pojawia się w wydzielinie pochodzącej z dróg oddechowych. Zjawisko to powinno być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi specjaliście, ponieważ może być oznaką poważnych chorób, takich jak rak płuca, czy zapalenie oskrzeli. Co należy wiedzieć o krwistej plwocinie? I co najważniejsze, w jaki sposób postępować, gdy się pojawi?

Krwioplucie – niepokojący objaw o nieznanej etiologii?

Odkrztuszanie krwi z dróg oddechowych, to inaczej krwioplucie. Jest to patologiczna dolegliwość, która wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Krwioplucie pojawia się najczęściej przy zapaleniu płuc, jednak może występować również w innych jednostkach chorobowych: rozstrzenie oskrzeli, ostre zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak. Niekiedy krwioplucie pochodzące z układu oddechowego może być mylone z krwiopluciem pochodzącym z układu pokarmowego. Można je jednak od siebie odróżnić, sprawdzając np. pH bądź kolor krwi.

W zależności od ilości odkrztuszanej krwi, krwioplucie może mieć kilka stopni:

  • mniej niż 20 ml na dobę, czyli haemoptysis – krew w wydzielinie z dróg oddechowych pojawia się w śladowych ilościach i tylko ją zabarwia;
  • więcej niż 20, ale mniej niż 200 ml na dobę, czyli haemoptoe– niecharakterystyczne krwioplucie, które objawia się już znaczną ilością krwi w wydzielinie;
  • powyżej 200 ml na dobę, czyli haemorrhagia – odkrztuszanie krwistej plwociny w dużych ilościach w krótkich odstępach czasu.

Podział ten ma ogromne znaczenie dla dobrania odpowiedniego leczenia oraz dalszego postępowania. Należy przy tym pamiętać, że występują również krwiste wymiociny oraz krwioplucie rzekome, czyli krew pochodząca z nosogardzieli, lub jamy ustnej. Prawdziwe krwioplucie to plwocina z jasnoczerwoną krwią, której nie da się do końca odkrztusić – wymaga ona niezwłocznej interwencji lekarskiej.

Gdzie krwioplucie ma swoje źródło? Jak sobie z nim radzić?

Odkrztuszanie krwi wraz z plwociną może mieć swoje źródło w tchawicy i oskrzelach. Może być również związane z przebytym urazem lub być oznaką ciała obcego znajdującego się w drogach oddechowych lub w ich obrębie. Krew w plwocinie może mieć również inne przyczyny. Do tych rzadkich można zaliczyć między innymi: cukrzycę, skazy krwotoczne, niedobór witaminy K lub C, nadciśnienie tętnicze. Choremu towarzyszy wówczas dokuczliwy kaszel.

Jak postępować, gdy w wykrztuszanej plwocinie pojawi się krew? Przede wszystkim nie należy panikować. Przy krwiopluciu niezbędna jest pomoc lekarza, niemniej jednak można zastosować również domową praktykę przedlekarską.

Należy pilnie wezwać pogotowie ratunkowe, a następnie:

  • zachować spokój i przyjąć wygodną pozycję siedzącą;
  • wstrzymać się od spożywania pokarmów i płynów ciepłych, zamiast tego małymi łykami pić zimną wodę;
  • jeżeli krwioplucie jest intensywne, na klatkę piersiową można zastosować zimny kompres w celu złagodzenia bólu.

Leczenie krwioplucia może różnić się od siebie w zależności od ilości krwi w plwocinie. Wśród najczęstszych metod, jakie stosują lekarze, można wymienić między innymi bronchoskopię, arteriografię, koagulację oraz metody chirurgiczne.

Udostępnij

Dodaj komentarz