Sól fizjologiczna – czym jest, jak ją aplikować i jakie ma właściwości ?

11/06/2021.

Sól fizjologiczna czyli wodny roztwór chlorku sodu jest efektywnym sposobem na nawilżenie śluzówki oraz jako środek wspomagający przy infekcjach dróg oddechowych.

Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna to wodny roztwór soli. Zazwyczaj możemy spotkać się z tym o stężeniu 0,9%. Pierwotnym przeznaczeniem soli fizjologicznej są kroplówki, służące nawodnieniu pacjenta. Sól fizjologiczna może służyć także do rozwadniania niektórych skondensowanych leków – w tym leków do nebulizacji, przemywania oczu, uszu czy ran.

Jakie są właściwości soli fizjologicznej?

Sól fizjologiczna nie powoduje podrażnień, dlatego ma szereg zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Możemy stosować ją do przemywania oczu dzieciom od 1 dnia życia. Sól fizjologiczna, ze względu na swoje właściwości skutecznie nawilża śluzówkę oczu podczas np. długotrwałej pracy przy komputerze. Równolegle możemy stosować sól fizjologiczną do nawilżania śluzówki nosa zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Dostając się do górnych lub dolnych dróg oddechowych poprzez wdychanie aerozolu pozwala usunąć zalegającą wydzielinę, dlatego stanowi nieocenioną pomoc w walce z przewlekłym katarem, kaszlem, podczas przeziębienia czy stanów zapalnych.

Nebulizacja z użyciem soli fizjologicznej:

Dzięki podaniu soli fizjologicznej w formie mgiełki wydobywającej się z nebulizatora zapewniamy szybkie i skuteczne nawilżenie błony śluzowej dróg oddechowych. Nebulizacja solą fizjologiczną pomaga również w oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegających w nich wydzielin. Co ważne, skuteczna nebulizacja nie wymaga wizyty u specjalisty – wystarczy jedynie odpowiednie urządzenie aby osiągnąć pożądane rezultaty. Metodę tą stosuje się zazwyczaj u osób, które chorują na przewlekły katar, ból gardła i stany zapalne górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Nebulizacja solą fizjologiczną znacznie poprawia kondycję układu oddechowego również w sezonie alergicznym.

Udostępnij

Jedna odpowiedź do “Sól fizjologiczna – czym jest, jak ją aplikować i jakie ma właściwości ?”

  1. […] Dowiedz się więcej o soli fizjologicznej – zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotycz… […]

Dodaj komentarz