Zapalenie oskrzelików u dzieci i niemowląt – czy aerozoloterapia to dobre rozwiązanie?

25/08/2022.

Małe dzieci i niemowlęta mają kruche i delikatne organizmy, dlatego w najmłodszych latach zdarza im się dość często łapać różne infekcje. Niektóre infekcje, jak np. zapalenie oskrzelików, prawie zawsze spowodowane jest przez wirusy. Choroba powoduje przekrwienie oskrzelików oraz stan zapalny, a jej szczytowy okres obserwuje się najczęściej w miesiącach zimowych. Szczególnie narażone na tę chorobę są niemowlęta (poniżej 3 miesiąca życia), z tego względu, że ich układ odpornościowy oraz płuca jeszcze nie są w pełni rozwinięte.

Czym jeszcze charakteryzuje się zapalenie oskrzelików? Jakie są objawy oraz oznaki choroby u małych dzieci i niemowląt? W jaki sposób się ją leczy i czy można jakoś pomóc dziecku na własną rękę w domu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Wirusowa infekcja płuc

Oskrzeliki to najmniejszy element układu oddechowego, natomiast stan zapalny, który się w nich rozwija, określa się jako zapalenie oskrzelików. Jest to wirusowa infekcja płuc, która pojawia się głównie wśród dzieci, niemniej jednak może występować również u dorosłych. Infekcja blokuje przepływ tlenu w drogach oddechowych, co prowadzi do takich objawów jak kaszel, czy problemy z oddychaniem. Z reguły jest to niegroźny i na ogół łagodny stan, jednak niewielki odsetek chorych dzieci, może wymagać hospitalizacji z powodu niewydolności płuc.

Zapalenie oskrzelików różni się nieco od zapalenia oskrzeli. Podczas gdy zapalenie oskrzeli występuje w większych drogach oddechowych (oskrzelach), zapalenie oskrzelików dotyka te najmniejsze drogi oddechowe (oskrzeliki). Niemniej jednak obie choroby wpływają na drogi oddechowe w płucach.

Oznaki i objawy

Katar, kaszel oraz stan podgorączkowy są oznaką wielu chorób w układzie dróg oddechowych, dlatego, gdy pojawią się u dziecka, rodzic może mieć problem z ich zidentyfikowaniem. Objawy mogą bowiem wskazywać na zwykłe przeziębienie, z czasem jednak kaszel może się nasilić. Jeżeli dziecko ma trudności z zaczerpnięciem powietrza, zaczyna oddychać znacznie szybciej i głośniej niż zwykle lub wydaje odgłosy chrząkania, powinny być to sygnały do zmartwień.

Zapalenie oskrzelików może prowadzić również do krótkotrwałych przerw w oddychaniu, szczególnie u niemowląt. Z tego względu dziecko może nie przyjmować tyle pokarmu, ile powinno, a co za tym idzie, może również rzadziej się wypróżniać. Maluch staje się drażliwy i może też wymiotować po karmieniu.

Jeżeli podobne objawy zauważymy u swojego dziecka, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza lub na pogotowie. Obserwowane objawy niekoniecznie muszą wskazywać na zapalenie oskrzelików, dlatego wizyta u specjalisty jest niezwykle ważna, aby to stwierdzić i zdecydować co dalej.

Leczenie zapalenia oskrzelików u małych dzieci i niemowląt

Jeżeli chodzi o leczenie zapalenia oskrzelików, to zwykle trwa ono 2-3 tygodnie. Przeważająca ilość chorych dzieci nie wymaga interwencji i może zostać pod opieką rodzica w domu. Niemniej jednak warto być pod stałą kontrolą lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ choroba ta może prowadzić do groźnych powikłań. Sinica i bezdech to tylko niektóre z nich – szczególnym powodem do niepokoju powinno być odwodnienie, suchość w ustach oraz suchy płacz dziecka (bez łez).

Zapalenie oskrzelików na ogół wywołuje wirus, dlatego antybiotyki nie pomogą w leczeniu. Co jednak jeżeli chodzi o aerozoloterapię? Zapalenie oskrzelików to choroba dolnych dróg oddechowych, w której nebulizacja jest wskazana. W tym przypadku inhalacje działają nawilżająco oraz oczyszczająco na drogi oddechowe dziecka i można je stosować zarówno przy suchym kaszlu, jak i podrażnionym gardle.

Jeżeli nie mamy pewności, czego moglibyśmy użyć, by pomóc dziecku w dolegliwościach, bezpiecznym wyborem może być tutaj uniwersalna sól fizjologiczna 0,9%. Jeżeli jest taka konieczność, może być stosowana przez dłuższy okres, niemniej jednak warto uprzednio skonsultować taką formę leczenia z lekarzem.

Poza tym należy zapewnić dziecku otoczenie wolne od zanieczyszczeń, dymu papierosowego oraz innych drażniących czynników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego stan, tym samym powodując zaburzenia oddychania.

B/12/06/2022

Udostępnij

Dodaj komentarz