Przygotowanie do sezonu chorobowego: Jak skutecznie korzystać z nebulizatora?
28/08/2024
Czytaj więcej
Cichy nebulizator kompresorowy?
Z NebBee to możliwe!17/08/2022.
Gdy dopadnie Cię choroba, czujesz się źle, nie jesteś w stanie trzeźwo myśleć i nie masz siły na wykonywanie nawet najprostszych czynności. Katar, problemy ze snem, uporczywe drapanie w gardle i zmęczenie to jedno, najgorszy w tym całym zamieszaniu jest kaszel. Uporczywy kaszel, który skutecznie zniechęca Cię do wszelkiej aktywności i wyciska z Ciebie całą energię. Jako dorosły wypracowałeś swoje własne metody na pozbycie się kaszlu, który może przybierać różną postać. Jakoś sobie radzisz, ale co robisz w sytuacji, gdy kaszel pojawia się u Twojego dziecka?
Spis treści
Kaszel może pojawić się w następstwie wielu chorób, ale zazwyczaj jest objawem zapalenia gardła przy infekcjach wirusowych i występuje najczęściej na początku infekcji układu dróg oddechowych w akompaniamencie z katarem oraz innymi dolegliwościami. U dzieci kaszel może mieć różną postać – jednym razem maluch będzie swobodnie odkrztuszać plwocinę, innym zaś kaszel będzie tak uciążliwy, że dziecko zacznie skarżyć się na nieznośny ból w piersiach. Suchy kaszel jest jednym z najbardziej uciążliwych rodzajów kaszlu, a gdy przybiera formę przewlekłą zawsze powinien być powodem do niepokoju.
Kaszel suchy potrafi dziecku dać się we znaki, nie zawsze jednak jest on objawem stricte chorobowym. Może pojawić się również na skutek przedostania się do dróg oddechowych różnych zanieczyszczeń, typu pyłki, okruchy czy inne ciała obce. Maluch reaguje wtedy kaszlem, który pozwala mu oczyścić się ze wszystkiego, co go drażni. Co więcej, dzieci reagują kaszlem również po zetknięciu z intensywnymi zapachami, a nawet, gdy kosztują kwaśne owoce. W takich przypadkach nie ma większych powodów do niepokoju.
Co innego, jeżeli kaszel pojawia się często i to w krótkich odstępach czasu. Jego częste nawroty mogą oznaczać astmę, refluks żołądkowo-przełykowy, czy też zespół ściekania wydzieliny. W takich sytuacjach należy niezwłocznie udać się po poradę lekarską.
Suchy kaszel dość ciężko zlikwidować, a z racji tego, że nie odkrztusza się, tak jak kaszel mokry, konieczne jest stosowanie preparatów rozrzedzających wydzielinę. Warto zadbać również o to, by pomieszczenie, w którym dziecko przebywa na co dzień, było systematycznie wietrzone. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również nawilżacze powietrza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – w tym czasie powietrze w zamkniętych pomieszczeniach jest na ogół przesuszone przez ciągłe dogrzewanie, czy to poprzez kominek, piec, grzejniki, czy inne metody grzewcze.
Poza systematycznym wietrzeniem oraz nawilżaczami powietrza pomocny w zwalczaniu suchego kaszlu u dziecka może okazać się również nebulizator.
Leczenie suchego kaszlu u dziecka nie zawsze będzie wyglądać tak samo, ponieważ wszystko zależy od diagnostyki lekarskiej. Jednym razem wystarczy zastosowanie syropów, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę oraz ułatwiają jej odkrztuszanie. Innym razem zaś lekarz może zalecić stosowanie terapii inhalacyjnej.
Preparaty doustne nie zawsze się sprawdzają, ponieważ poza układem oddechowym oddziałują również na inne układy w organizmie. Nebulizacja to skuteczna metoda leczenia suchego kaszlu, która działa bezpośrednio na problematyczne miejsca w układzie dróg oddechowych. Nie obciąża żołądka, jest bezbolesna oraz można ją stosować już u dzieci w wieku niemowlęcym. Dla młodszych dzieci zaleca się stosowanie nebulizacji z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń (nebulizatorów bądź inhalatorów). Natomiast w przypadku nieco starszych dzieci, w suchym kaszlu pomocne mogą okazać się również inhalacje z wykorzystaniem olejków bądź ziół, które wykazują działanie nawilżające. Jeżeli jednak chodzi o tę metodę terapii inhalacyjnej, warto mieć na uwadze to, że niektóre zioła i olejki mogą wywoływać reakcje alergiczne. Właśnie w takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest nebulizacja, np. z wykorzystaniem soli fizjologicznej.
B/11/06/2022
Nasza oferta
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.