Zastosowanie nebulizatora tłokowego

28/06/2022.

Niektórzy kojarzą nebulizatory z kieszonkowymi inhalatorami na baterie. Swego czasu przyjął się nawet obraz „typowego astmatyka”, który nigdzie nie rusza się bez swojego inhalatora. Na rynku dostępnych jest jednak wiele rodzajów tych urządzeń, które wykorzystuje się w celu leczenia różnych chorób i schorzeń układu dróg oddechowych. Na naszym blogu wielokrotnie poruszaliśmy temat nebulizacji z wykorzystaniem nebulizatora membranowego, dziś natomiast przedstawimy zastosowanie nebulizatora tłokowego.

Wygodna forma podawania leków

Nebulizator tłokowy, nazywany również pneumatycznym, to urządzenie, które wspomaga leczenie chorób i schorzeń układu dróg oddechowych. Dzięki niemu można podawać różnego rodzaju medykamenty – począwszy od antybiotyków, przez solanki, po inne leki wziewne – zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Warto jednak pamiętać o tym, aby były to lekarstwa przeznaczone wyłącznie do nebulizacji i o określonych stężeniach (bądź rozcieńczeniach) – informacje te powinny być zawarte w ulotkach.

Sposób działania nebulizatora tłokowego pozwala na wygodne podawanie leków w formie mgiełki. Urządzenie składa się z elektrycznego kompresora (sprężarki) sprężonego powietrza, który wytwarza aerozol oraz z pojemnika, do którego aplikuje się daną substancję leczniczą. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że aby nebulizator wytwarzał mgiełkę inhalacyjną, musi być do niego zamontowana odpowiednia dysza. W zależności od tego, jaki rodzaj dyszy zastosowano, wielkość kropel aerozolu może być różna.

Co więcej? W przypadku nebulizatorów tłokowych jakość wytwarzanego aerozolu zależy od kilku czynników, z których najistotniejsze, to: sposób wykonania urządzenia, moc wytwarzanego ciśnienia, czas nebulizacji, wydajność sprężarki, a także ilość leku, który pozostaje w pojemniku po nebulizacji.

Trwale i skutecznie

Nebulizator tłokowy jest pomocny szczególnie dla alergików, niemniej jednak wykorzystuje się go również w innych schorzeniach dróg oddechowych, w tym w szczególności płuc. Sprężone powietrze umożliwia podawanie leków bezpośrednio do dróg oddechowych z pominięciem układu trawiennego i krwi. Pozwala to zredukować występowanie objawów niepożądanych do minimum.

Precyzyjne podanie leku do miejsca przeznaczenia bez konieczności przechodzenia przez inne układ w organizmie to jedna z zalet nebulizatorów tłokowych. Innymi, równie istotnymi cechami są:

  • możliwość zastosowania wszystkich leków i substancji przeznaczonych do terapii wziewnej,
  • łatwość wymiany filtrów,
  • brak ograniczeń co do wieku pacjenta,
  • możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów takich, jak np. końcówka do nosa
  • trwałość urządzenia.

Nebulizator tłokowy jest dostępny dla każdego pacjenta, bez względu na jego wiek. Nie ma również żadnych wymagań co do wydolności oddechowej pacjenta. Dobrze sprawdza się w przypadku małych dzieci, dorosłych oraz osób starszych, niemniej jednak jest zazwyczaj głośniejszy od nebulizatora membranowego, dlatego w przypadku niemowląt lub dzieci wrażliwych na dźwięki  nie zawsze może okazać się dobrym rozwiązaniem. W takim wypadku warto w pierwszej kolejności dobrze oswoić dziecko z nowym sprzętem.

B/05/06/2022

Udostępnij

Dodaj komentarz