Co to jest pulmonologia i jak odnosi się do nebulizacji?

13/06/2022.

Wiele razy już poruszaliśmy temat tego, że choroby układu oddechowego to jeden z najczęstszych współcześnie problemów, z którym zmagają się osoby w każdym wieku. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy, takie jak kaszel czy katar, w pierwszej kolejności udajemy się do lekarza rodzinnego, który ocenia nasz stan poprzez wywiad lekarski i dobiera odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach może to jednak nie wystarczyć i nasze objawy mogą wskazywać na dużo poważniejszą chorobę. W takich właśnie sytuacjach, jak długotrwały kaszel, uporczywy ucisk w klatce piersiowej i duszności, warto udać się do lekarza specjalizującego się w chorobach układu oddechowego, czyli pulmonologa.

Kilka słów na temat pulmonologii

Pulmonologia to jeden z działów medycyny, który zajmuje się stricte układem dróg oddechowych u człowieka. Pulmonolog natomiast, jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób układu oddechowego. W przypadku takich dolegliwości jak katar, ból gardła, czy też nieuporczywy kaszel, wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, natomiast jeżeli chodzi o te rzadkie dolegliwości o charakterze przewlekłym, niezbędna jest już wizyta u specjalisty pulmonologa – lekarz rodzinny może również dać nam skierowanie do tego specjalisty kiedy stwierdzi, że nasz stan kwalifikuje się do badania pulmonologicznego.

Lekarz pulmonolog jest w stanie zdiagnozować oraz leczyć między innymi takie choroby, jak:

  • astma,
  • zapalenie oskrzeli i płuc,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POChP,
  • odma płucna,
  • choroby śródmiąższowe płuc, np. pylica, czy sarkoidoza,
  • i wiele innych.

Do tego specjalisty mogą być również skierowane osoby, które nałogowo palą standardowe wyroby tytoniowe, czy też papierosy elektroniczne. Pulmonolog odgrywa również niezwykle ważną rolę w terapii znacznie poważniejszych chorób układu dróg oddechowych, takich jak gruźlica, czy choroby nowotworowe układu oddechowego. Taki lekarz może również specjalizować się w tej jednej konkretnej dziedzinie, może to być wtedy pulmonolog dziecięcy, czy też alergolog pulmonolog, który zajmuje się najróżniejszymi schorzeniami układu dróg oddechowych o podłożu alergicznym.

Jak pulmonologia odnosi się do nebulizacji?

Nebulizacja to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia różnych chorób i infekcji układu dróg oddechowych. Zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista pulmonolog mogą zalecić leczenie oraz profilaktykę tą metodą. Jest ona bezpieczna zarówno dla dorosłych pacjentów, jak i tych najmłodszych. Wcale nie dziwi więc fakt, iż coraz więcej osób decyduje się na zakup nebulizatora do własnej apteczki domowej.

Wskazaniami do podjęcia terapii nebulizatorem, są takie schorzenia, jak np. rozstrzenie oskrzeli, pylica, rozedma, astma, alergie wziewne, POChP, czy też przewlekłe zakażenia gardła, nosa, zatok i tak dalej. Lekarz pulmonolog po wywiadzie i wstępnej diagnozie może skierować nas na dodatkowe badania – spirometrię, tomografię klatki piersiowej, testy skórne, wziewne, morfologia krwi i tak dalej. Może również zalecić terapię inhalacyjną, jeżeli nasz stan nie wskazuje na poważny rozwój choroby w naszym układzie oddechowym. Warto tutaj wspomnieć o tym, że nie wszystkie schorzenia mogą zostać poddane terapii inhalacyjnej. Tymi schorzeniami są między innymi ciężka niewydolność serca, krwotoki z dróg oddechowych, czy też nowotwory.

Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na rozwój jakiejś poważniejszej choroby, możemy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni nasz stan i ewentualnie wystawi skierowanie do pulmonologa. Kiedy jednak zależy nam na czasie, a w przypadku chorób układu oddechowego ten czas ma ogromne znaczenie, to zawsze możemy udać się do niego w pierwszej kolejności prywatnie, rezygnując z wizyty u lekarza rodzinnego – to jednak wiąże się z pewnymi kosztami. Zdrowie jest jednak najważniejsze, więc nie warto na nim oszczędzać.

B/02/06/2022

Udostępnij

Dodaj komentarz