Czym jest przewlekłe zapalenie dróg oddechowych?

09/06/2022.

Jednymi z najpowszechniejszych chorób u ludzi, są choroby układu oddechowego. Problem dotyczy dosłownie każdej grupy wiekowej, zarówno dzieci, jak i osób starszych. Choroby przewlekłe w obrębie układu dróg oddechowych utrudniają życie nie tylko samemu choremu, ale upośledzają również życie najbliższej rodziny. W przypadku chorób o charakterze przewlekłym bardzo duże znaczenie ma sama profilaktyka, jak i również kontrolowanie postępu choroby.

Powolny rozwój, długotrwały przebieg

Przewlekłe zapalenie dróg oddechowych na ogół definiuje się, jako „stan chorobowy o powolnym rozwoju i długotrwałym przebiegu”. Do najczęstszych czynników, które powodują choroby przewlekłe w obrębie układu oddechowego u człowieka, można zaliczyć wzrost zanieczyszczenia powietrza i zmiany klimatyczne, opary chemikaliów, odżywianie i dieta, czynne bądź bierne palenie wyrobów tytoniowych, a także uwarunkowania genetyczne.

Do przewlekłych chorób układu oddechowego można zaliczyć takie schorzenia, jak:

  • POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc),
  • mukowiscydoza,
  • pylica,
  • astma (dychawica oskrzelowa),
  • rozedma płuc,
  • rozstrzenie oskrzeli,
  • choroby śródmiąższowe płuc, np. sarkoidoza.

Różne objawy mogą wskazywać na różne choroby. Ból w klatce piersiowej, gorączka oraz kaszel mogą wskazywać zarówno na infekcję w obrębie układu dróg oddechowych, jak i chorobę serca, dlatego w przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który poprzez wywiad lekarski oceni nasz stan i zdecyduje o tym, co należy dalej robić.

Stan przewlekły

Jeżeli mówimy o przewlekłym zapaleniu dróg oddechowych, to mówimy tutaj o zapaleniu, które trwa bardzo długo i uszkadza znacznie głębsze warstwy ścian oskrzeli, przyczyniając się do przenikania stanu zapalnego do rozszerzeń światła oskrzeli oraz do miąższu płucnego. Stanom przewlekłym, poza typowymi objawami, towarzyszy odkrztuszanie zabarwionej na biało lub szaro-zielono plwociny.

Choroby przewlekłe mogą doprowadzić do zaburzeń wentylacji płuc, a tym samym do niedoboru tlenu. Niedotlenienie powoduje wzrost ciśnienia tętniczego w płucach, z tego właśnie względu serce, które transportuje krew do płuc, musi znaczeni szybciej i intensywniej pracować. Dlatego często choroby w obrębie układu oddechowego łączą się z mięśniem sercowym – sytuacje, kiedy zmiany w obrębie płuc oddziałują również na serce, nazywamy „sercem płucnym”. Dlatego osoby, które mają problemy z układem oddechowym, powinny być również badane pod kątem schorzeń serca i na odwrót.

Choroby o charakterze przewlekłym to najczęściej choroby nieuleczalne, ze względu na to, że powodują one nieodwracalne zmiany w naszym organizmie oraz obniżają naszą odporność i sprawność. W przypadku tego typu chorób stosuje się zatem środki lecznicze, w celu złagodzenia objawów choroby, aby podnieść komfort życia chorego.

Współczesna medycyna jest w stanie skutecznie zwalczać objawy chorób przewlekłych oraz powstrzymać ich postęp, na podstawie sprawdzonych sposobów. Niemniej jednak większość zależy od tego, jak chory będzie stosował się do zaleceń i tego, jak zadba o swoje własne zdrowie – nieleczone objawy mogą jedynie pogorszyć jego stan.

B/01/06/2022

Udostępnij

Dodaj komentarz