Czy po nebulizacji płuczemy usta i gardło?

09/07/2021.

Leki stosowane w nebulizacji mają za zadanie działać w oskrzelach i płucach dziecka. Podczas nebulizacji część preparatu osadza się w górnych drogach oddechowych, w tym w jamie ustnej, nosie i gardle. Może to spowodować wystąpienie miejscowych działań niepożądanych np.  kandydozy jamy ustnej (grzybicy), chrypki, podrażnienia gardła, przebarwienia i próchnicy zębów.

Jeśli dodatkowo nieprawidłowo wykonujemy nebulizację np. maseczka jest na kilka centymetrów odsunięta od twarzy dziecka albo nie przylega ona ściśle do skóry twarzy, to możemy spowodować podrażnienie oczu, zapalenie spojówek, czy podrażnienie skóry twarzy dziecka. Oczywiście zmniejszy to również dawkę leku, która będzie zdeponowana w dolnych drogach oddechowych.

Z powodu wyżej wymienionych przyczyn należy przestrzegać nie tylko prawidłowego przygotowania inhalacji, jej wykonania, ale i higieny po. Zaleca się po każdej nebulizacji przemycie skóry twarzy wodą, u starszych dzieci przepłukanie ust, u młodszych wytarcie śluzówek jamy ustnej namoczonym w wodzie gazikiem, a następnie umycie zębów. Takie działania zmniejszają znacząco ryzyko miejscowych działań niepożądanych. Jeśli Dziecko jest w stanie wykonać nebulizację przy użyciu ustnika to wskazane jest zamienienie maseczki na ustnik, gdyż ograniczamy wtedy kontakt leku ze skórą i oczami dziecka. 

Udostępnij

Jedna odpowiedź do “Czy po nebulizacji płuczemy usta i gardło?”

  1. […] Podczas nebulizacji część preparatu osadza się na skórze twarzy (jeśli używamy maski) oraz w górnych drogach oddechowych, w tym w jamie ustnej, nosie i gardle. Może to spowodować wystąpienie miejscowych działań niepożądanych np. zaczerwienienia skóry, grzybicę jamy ustnej. Więcej w tym temacie znajdziesz tu. […]

Dodaj komentarz