Jaki nebulizator dla dziecka, a jaki dla dorosłych i osób starszych? Czy jest różnica?

01/12/2021.

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie inhalacją. Ta metoda podawania leków w postaci aerozolu jest coraz częściej wybieraną metodą leczenia układu dróg oddechowych, zarówno u dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Wśród dostępnych na rynku nebulizatorów wyróżnia się trzy  podstawowe rodzaje nebulizatorów.

Sprzężone powietrze

Pierwszy z nich to nebulizator pneumatyczny, który używa sprzężonego powietrza do rozpylenia leku. Lek w postaci maleńkich kropelek trafia do miejsca przeznaczenia przez ustnik bądź maseczkę. Nebulizatory posiadające kompresor sprzężonego powietrza są popularne ze względu na łatwość w obsłudze, jednak ze względu na swoją głośną pracę będą odpowiednie jedynie dla dorosłych. Starsze osoby raczej nie żywią sympatii do głośnej pracy urządzeń.

Ultradźwięki

Dla tej drugiej bardziej wrażliwej grupy, zaleca się korzystanie z innych rodzajów urządzeń do nebulizacji w domu. Drugim rodzajem nebulizatorów są te, które wykorzystują drgania o wysokiej częstotliwości do podawania leku. Ultradźwięki rozdrabniają preparat leczniczy, który w postaci małych cząsteczek dostarczany jest drogom oddechowym. Nebulizator ultradźwiękowy nie nadaje się do podawania niektórych lekarstw. Odradza się również stosowanie go do terapii antybiotykowej bądź sterydowej. Bardzo dobrze rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.

Cienka membrana

Najodpowiedniejszym nebulizatorem dla dzieci będzie trzeci rodzaj, a mianowicie nebulizator membranowy. Za jego pomocą można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, w tym sól fizjologiczną NaCl 0,9%. Lek w postaci płynnej przedostaje się przez mikroskopijne otwory w membranie i w ten sposób powstaje aerozol – tak zwana „mgiełka”. Nebulizatory membranowe są niezwykle ciche i proste w obsłudze. Mogą ich używać zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze.

Na co nebulizatory?

Urządzenia do przeprowadzania terapii wziewnej dróg oddechowych mają za zadanie dostarczyć choremu lek w postaci aerozolu. Lek podany w ten sposób ma przynieść ulgę w dokuczliwościach dróg oddechowych poprzez:

  • nawilżenie błon śluzowych nosa, gardła oraz zatok,
  • rozrzedzenie zalegającej wydzieliny,
  • oczyszczenie i udrożnienie dróg oddechowych,
  • ułatwienie wykrztuszania.

W przypadku, gdy nie posiadamy w apteczce domowej nebulizatora, możemy posłużyć się domowymi sposobami na katar i przeziębienie. Inhalacja domowa przy pomocy miski z gorącą wodą z dodatkiem olejków eterycznych lub ziół sprawdzi się w zwalczaniu lekkich objawów przeziębienia. To dobre rozwiązanie dla starszych dzieci i dorosłych, głównie ze względu na bezpieczeństwo i drażniący zapach niektórych olejków.

Podsumowując, nebulizatory membranowe są odpowiednie dla osób w każdym wieku. Oprócz swojej cichej pracy są również bardzo lekkie, dzięki czemu można z łatwością zabrać je ze sobą w podróż. Mimo tego, że nebulizatory są dostępne dla każdej osoby zmagającej się z dolegliwościami dróg oddechowych, warto wcześniej skonsultować zakup urządzenia z lekarzem. Zwłaszcza w przypadku jakichkolwiek obaw i wątpliwości.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty