Nebulizacja w domu? Sprawdź, jak zrobić to z głową!

07/12/2021.

Czy wiesz, że jednym z najlepszych sposobów na leczenie chorób układu oddechowego jest nebulizacja? Nie bez przyczyny nasze babcie, kiedy byliśmy jeszcze mali, kazały nam wstawiać wodę „na herbatę”, która to wcale nie miała służyć do zaparzania gorącego napoju.

Domową nebulizację wykonuje się przy użyciu bardzo prostych narzędzi. Wystarczy, że do głębokiej miski wlejesz gorącą wodę, dodasz kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, nałożysz ręcznik na głowę i tyle. Nebulizator domowej roboty gotowy. Teraz wystarczy tylko, że zaczniesz spokojnie oddychać parą wodną i pozbędziesz się uporczywych dolegliwości, jakie towarzyszą przeziębieniu.

Jednak nie zawsze i nie dla wszystkich nadaje się taka forma leczenia dolegliwości układu oddechowego. Chodzi tu przede wszystkim o małe dzieci oraz osoby cierpiące na poważniejsze dolegliwości, takie jak:

  • zapalenie ropne migdałków lub zatok,
  • gruźlica,
  • nowotwory układu oddechowego,
  • ataki astmy oskrzelowej,
  • niewydolność krążenia, wysoka gorączka,
  • ostre zapalenie krtani, nosa lub gardła.

W takich właśnie przypadkach nie powinno się wykonywać, nie tylko domowej inhalacji parą wodną, ale również nebulizacji przy pomocy specjalnego urządzenia – nebulizatora. Nie mniej, jednak gdy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania takiej samodzielnej nebulizacji, śmiało możemy sięgnąć po któreś z rozwiązań.

Nebulizator na przeziębienie

Infekcje górnych dróg oddechowych to nieustannie powracający problem, który dotyczy każdego z nas. Towarzyszą temu takie objawy, jak cieknąca z nosa wydzielina o różnych zabarwieniach, ból głowy, kaszel oraz ból mięśni i stawów. Domowa nebulizacja pomaga przede wszystkim pozbyć się uporczywego uczucia drapania w gardle, oczyszcza zapchane zatoki oraz nawilża błony śluzowe nosa, i gardła.

Jak prawidłowo wykonać domową nebulizację przy użyciu nebulizatora? W bardzo prosty sposób. Urządzenia do wykonywania domowej inhalacji wytwarzają aerozol, który bardzo szybko trafia do dróg oddechowych i przynosi ulgę choremu. Każdy z nas powinien obowiązkowo posiadać takie urządzenie w swojej domowej apteczce. Jak zatem powinien wyglądać cały proces nebulizacji?

Zrób to z głową

Skup się przede wszystkim na tym, aby na samym początku dokładnie oczyścić i wysuszyć dłonie i ręce. Kolejną czynnością, jest dokładne sprawdzenie całego zestawu do nebulizacji, jeżeli wszystko jest na swoim miejscu i nasz zestaw jest kompletny, możemy przejść do kolejnych czynności.

Pamiętaj również, aby zapoznać się z instrukcją, jakich leków możesz użyć do nebulizacji. W niektórych urządzeniach – jak na przykład Nebulizator Air Pro i Nebulizator AeroGo – możliwe jest używanie wszystkich leków przeznaczonych do nebulizacji. Sam proces aplikowania leku jest bardzo prosty, schody zaczynają się, gdy trzeba ten lek przyjąć. Dla najmłodszych najlepsza to aplikacji leku będzie maseczka, dla starszych zaleca się korzystanie z ustnika.

Nebulizacja pomaga radzić sobie z alergią, bakteriami i wirusami, które atakują nasz układ oddechowy i spędzają nam sen z powiek. Warto więc sięgnąć po takie rozwiązania, które sprawią, że będziemy czuć się dobrze we własnej skórze.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty