Prawidłowa pozycja w nebulizacji. Jak to wygląda u dziecka, a jak u dorosłego?

18/04/2022.

W ciągu całego swojego życia dość często zdarza nam się łapać różne infekcje układu dróg oddechowych. Na zachorowalność wpływa naprawdę wiele czynników, takich jak np. różnice temperatur, długotrwałe przebywanie w przeciągu, kontakt z oparami chemikaliów w pracy, alergeny, czy też wirusy. Jedną z najskuteczniejszych i zarazem najpopularniejszych metod leczenia infekcji oraz chorób układu dróg oddechowych w ostatnich latach stała się nebulizacja. Mogą z niej korzystać wszyscy, bez względu na wiek, czy płeć. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do tego, aby korzystały z niej również ci najmniejsi pacjenci – zarówno niemowlaki, jak i starsze dzieci.

Bezpieczna inhalacja

Infekcje układu dróg oddechowych to niestety nieustannie powracający problem. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać nebulizację w przypadku osoby dorosłej, a jak w przypadku małych dzieci i niemowlaków. Technika bowiem nieco różni się od siebie w zależności od wieku pacjenta. Przed przystąpieniem do nebulizacji warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia – warto taką ulotkę zachować na później w przypadku dodatkowych wątpliwości.

Zbyt krótkie inhalacje nie będą dawać oczekiwanych efektów, natomiast inhalacje bezpośrednio po posiłku mogą przyprawić o mdłości. Równie ważna co czas, jest także pozycja. Jak zatem wygląda to w przypadku małych dzieci i niemowlaków?

Dziecko w nebulizacji

Najczęstszym błędem, który popełniają niektórzy rodzice, jest to, że inhalują swoje dzieci na leżąco. W takiej pozycji przedostanie się leku do płuc i oskrzeli, jest co najmniej niemożliwe. Drobinki substancji leczniczej osadzają się na podniebieniu oraz w górnych partiach dróg oddechowych, co negatywnie wpływa na skuteczność terapii.

W przypadku małych dzieci najskuteczniejszą pozycją w nebulizacji, jest pozycja siedząca. Substancja lecznicza w postaci mgiełki w pozycji siedzącej bardzo dobrze rozprowadza się po drogach oddechowych. W takiej pozycji lek prawidłowo się wchłania, a co za tym idzie, również szybko działa i nie osadza się na podniebieniu i w innych partiach górnych dróg oddechowych. Jeżeli natomiast chodzi o pozycję w nebulizacji dla niemowlaka, to najlepsza w tym wypadku będzie pozycja półsiedząca, a kiedy maluch umie już sam siedzieć, to również prawidłową pozycją, będzie pozycja siedząca.

Może się również zdarzyć, że maluch nie będzie chciał współpracować i jego protest uniemożliwi wykonanie inhalacji. W takim wypadku dużo lepiej jest wykonać nebulizację, kiedy dziecko śpi – przytrzymując maseczkę przy buzi. Później warto dobrze oklepać malucha, aby wydzielina uległa łatwiejszemu odkrztuszeniu.

Inhalacja osoby dorosłej

Dorośli natomiast mają dużo łatwiej. Tutaj wystarczy zachować wyprostowaną pozycję siedzącą.
Z uwagi na budowę układu oddechowego, lek w pozycji siedzącej będzie dużo lepiej się wchłaniać. Substancja w postaci mgiełki dotrze bezpośrednio do płuc i oskrzeli, a tym samym bardzo szybko przyniesie ulgę w uporczywych dolegliwościach, czy to w przypadku przeziębienia, czy innej infekcji układu dróg oddechowych.

Nie należy oczywiście zapomnieć o tym, aby przed przygotowaniem nebulizatora do pracy bardzo dokładnie umyć i wysuszyć ręce oraz dłonie. Urządzenie należy stabilnie ustawić na płaskiej powierzchni oraz pamiętać o tym, aby nie zakrywać otworów przeznaczonych do wentylacji. Pamiętając o tych kilku prostych zasadach, terapia inhalacyjna będzie zarazem prosta, ale i skuteczna.

Udostępnij

Dodaj komentarz