Nebulizacja skuteczną metodą na leczenie astmy

27/04/2022.

Astma jest jedną z najczęściej występujących chorób na całym świecie. Można by powiedzieć, że jest to swego rodzaju choroba cywilizacyjna, której główną przyczyną może być obecny stan środowiska i zanieczyszczenia powietrza. Na astmę może zachorować każdy bez względu na wiek, czy też płeć – od kilku lat obserwuje się rosnącą częstotliwość jej występowania. Odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby oraz odpowiednie leczenie może uchronić chorego przed dalszym jej rozwojem, co w rezultacie przyczyni się do polepszenia jakości jego życia. Niewiele jest jednak osób, które są świadome tej choroby i skutków, które mogą wyniknąć przez zbagatelizowanie jej.

Czym jest astma?

Astma oskrzelowa, inaczej zwana również dychawicą oskrzelową, to niestety bardzo częsta choroba układu oddechowego. Jest to nieuleczalna choroba, która ma charakter przewlekły i może być spowodowana infekcjami bakteryjnymi bądź wirusowymi, czy nawet silnym stresem. Drogi oddechowe osób chorych na astmę wykazują mniejszą wydolność i już na samym początku choroba powoduje nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Chorobę można podzielić na dwa rodzaje, ze względu na jej przyczynę wyróżnia się:

  • astmę alergiczną – gdzie głównymi czynnikami, które powodują napady astmy, są alergeny wziewne, takie jak, np. sierść zwierząt, kurz, czy też pyłki roślin pylących,
  • astmę niealergiczną – gdzie głównymi czynnikami, które powodują napady astmy, są między innymi dym tytoniowy, intensywny wysiłek fizyczny, silny stres, czy też zanieczyszczenia powietrza typu SMOG.

Jednym z charakterystycznych objawów astmy jest świszczący oddech. Chorobie towarzyszą również inne objawy, które spowodowane są nieprawidłowym przepływem powietrza przez oskrzela. Objawy najczęściej mają postać napadową i mogą występować nieregularnie. Innymi typowymi objawami, z którymi musi zmagać się chory na astmę, są duszności i ucisk w klatce piersiowej oraz suchy kaszel, który jest niezwykle męczący i może nasilać się szczególnie w nocy i nad ranem.

Sposoby na radzenie sobie z astmą

W radzeniu sobie z objawami astmy, w pierwszej kolejności należy wyeliminować lub ograniczyć do minimum kontakt z czynnikiem lub czynnikami wywołującymi napady. Przy napadach kaszlu chory przyjmuje leki, które zmniejszają uczucie duszności, jeżeli mimo tego napad astmy nie ustępuje i pojawią się inne niepokojące objawy, takie jak ból serca, czy też przyspieszone tętno, musi on niezwłocznie udać się do lekarza.

Innymi działaniami wspomagającymi proces leczenia i profilaktyki astmy, mogą być również:

  • regularne leczenie wszystkich niepokojących stanów i reakcji alergicznych,
  • rzucenie palenia,
  • zmiana diety i wyeliminowanie z niej pokarmów, których składniki mogą nasilać duszności,
  • częste wietrzenie mieszkania,
  • regularny i optymalny wysiłek fizyczny, np. niewyczerpujący spacer, czy też joga,
  • a także unikanie stresów i konfliktów, które mogą powodować silne, niekontrolowane emocje.

Skuteczna w leczeniu astmy może być również nebulizacja, która może być stosowana zarówno w leczeniu chorób układu oddechowego, jak i również w profilaktyce. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia astmy, która nie obciąża układu pokarmowego. Leki podawane za pomocą nebulizatora w formie mgiełki, czy też aerozolu, bezpośrednio trafiają do podrażnionych dróg oddechowych, przynosząc ulgę choremu. To urządzenie nie tylko jest bardzo proste w użyciu, ale również bezpiecznie, bez względu na wiek astmatyka – dlatego u każdego chorego w apteczce domowej powinien znaleźć się taki nebulizator.

Pamiętajmy o tym, że astma nie dyskwalifikuje chorego z życia. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowaną chorobę można kontrolować, a co za tym idzie, cieszyć się z normalnego życia.

Dodaj komentarz