Porady dla rodziców: używanie nebulizatora siateczkowego u dzieci podczas zimowych chorób
03/01/2024
Czytaj więcej
Cichy nebulizator kompresorowy?
Z NebBee to możliwe!27/04/2022.
Astma jest jedną z najczęściej występujących chorób na całym świecie. Można by powiedzieć, że jest to swego rodzaju choroba cywilizacyjna, której główną przyczyną może być obecny stan środowiska i zanieczyszczenia powietrza. Na astmę może zachorować każdy bez względu na wiek, czy też płeć – od kilku lat obserwuje się rosnącą częstotliwość jej występowania. Odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby oraz odpowiednie leczenie może uchronić chorego przed dalszym jej rozwojem, co w rezultacie przyczyni się do polepszenia jakości jego życia. Niewiele jest jednak osób, które są świadome tej choroby i skutków, które mogą wyniknąć przez zbagatelizowanie jej.
Spis treści
Astma oskrzelowa, inaczej zwana również dychawicą oskrzelową, to niestety bardzo częsta choroba układu oddechowego. Jest to nieuleczalna choroba, która ma charakter przewlekły i może być spowodowana infekcjami bakteryjnymi bądź wirusowymi, czy nawet silnym stresem. Drogi oddechowe osób chorych na astmę wykazują mniejszą wydolność i już na samym początku choroba powoduje nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Chorobę można podzielić na dwa rodzaje, ze względu na jej przyczynę wyróżnia się:
Jednym z charakterystycznych objawów astmy jest świszczący oddech. Chorobie towarzyszą również inne objawy, które spowodowane są nieprawidłowym przepływem powietrza przez oskrzela. Objawy najczęściej mają postać napadową i mogą występować nieregularnie. Innymi typowymi objawami, z którymi musi zmagać się chory na astmę, są duszności i ucisk w klatce piersiowej oraz suchy kaszel, który jest niezwykle męczący i może nasilać się szczególnie w nocy i nad ranem.
W radzeniu sobie z objawami astmy, w pierwszej kolejności należy wyeliminować lub ograniczyć do minimum kontakt z czynnikiem lub czynnikami wywołującymi napady. Przy napadach kaszlu chory przyjmuje leki, które zmniejszają uczucie duszności, jeżeli mimo tego napad astmy nie ustępuje i pojawią się inne niepokojące objawy, takie jak ból serca, czy też przyspieszone tętno, musi on niezwłocznie udać się do lekarza.
Innymi działaniami wspomagającymi proces leczenia i profilaktyki astmy, mogą być również:
Skuteczna w leczeniu astmy może być również nebulizacja, która może być stosowana zarówno w leczeniu chorób układu oddechowego, jak i również w profilaktyce. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia astmy, która nie obciąża układu pokarmowego. Leki podawane za pomocą nebulizatora w formie mgiełki, czy też aerozolu, bezpośrednio trafiają do podrażnionych dróg oddechowych, przynosząc ulgę choremu. To urządzenie nie tylko jest bardzo proste w użyciu, ale również bezpiecznie, bez względu na wiek astmatyka – dlatego u każdego chorego w apteczce domowej powinien znaleźć się taki nebulizator.
Pamiętajmy o tym, że astma nie dyskwalifikuje chorego z życia. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowaną chorobę można kontrolować, a co za tym idzie, cieszyć się z normalnego życia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.