Porady dla rodziców: używanie nebulizatora siateczkowego u dzieci podczas zimowych chorób
03/01/2024
Czytaj więcej
Cichy nebulizator kompresorowy?
Z NebBee to możliwe!24/05/2022.
Zapalenie krtani to choroba, która może dotknąć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Tę dokuczliwą dolegliwość można „złapać” dosłownie o każdej porze roku, a wpływa na to wiele różnych czynników. Krtań jest narządem, który oddziela dolne drogi oddechowe od przewodu pokarmowego i tak, jak wiele innych narządów, również jest narażona na infekcje i stany zapalne.
Krtań pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Poza tym, że dzięki niej możemy dowolnie modelować swój głos, jego wysokość i siłę, to pozwala nam również prawidłowo oddychać. Co więcej, krtań zapobiega przedostawaniu się pokarmów i płynów do dolnego odcinka dróg oddechowych. W przypadku infekcji dochodzi do podrażnienia błon śluzowych, a co za tym idzie, do pogorszenia funkcjonalności narządu.
Spis treści
Na zapalenie krtani możemy zachorować o każdej porze, jednak najbardziej narażone są na tę chorobę osoby, które znajdują się w tak zwanej „grupie ryzyka”. Tymi osobami są między innymi alergicy, nałogowi palacze, osoby nadmiernie spożywające alkohol, osoby z zaburzeniami hormonalnymi oraz zawodowo pracujące głosem, czyli nauczyciele, wokaliści, czy też dziennikarze. Równie często na zapalenie krtani chorują osoby, które zmagają się z nawracającymi lub przewlekłymi zapaleniami w obrębie dróg oddechowych oraz pracujące w niekorzystnych warunkach, np. w pomieszczeniu pełnym oparów chemicznych.
W przypadku osób, które nie znajdują się w grupie ryzyka, największe prawdopodobieństwo złapania infekcji krtani, obserwuje się w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Jeżeli zaobserwujemy u siebie któreś z niżej wymienionych objawów, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, bądź przystąpić do leczenia, jeżeli oczywiście wiemy, co należy w takiej sytuacji zrobić.
Zapalenie krtani można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym jest zapalenie na tle wirusowym, które objawia się obrzękiem migdałków i zaczerwienionym gardłem oraz zapalenie na tle bakteryjnym. W drugim przypadku przebieg choroby jest nieco intensywniejszy i poza obrzękiem migdałków i zaczerwienionym gardłem, do objawów dochodzą również białe nacieki na migdałkach, obrzęk języczka oraz biały nalot na języku.
Pierwsze objawy zapalenia krtani mogą wyglądać jak te przy przeziębieniu. Można je jednak bardzo łatwo odróżnić, kiedy pojawią się problemu z wydawaniem głosu. Co w takim wypadku należałoby zrobić? W jaki sposób działać, aby pozbyć się tej uporczywej dolegliwości?
Jednym ze sposobów leczenia zapalenia krtani są inhalacje. W tym celu można zastosować takie zioła jak rumianek, szałwia, czy mięta, które pomagają w przypadku, gdy czujemy w gardle nieznośne uczucie suchości i drapania. W przypadku infekcji bakteryjnej może być wymagana dodatkowo terapia antybiotykami, które dużo lepiej wchłaniają się poprzez nebulizacje. Warto w tym celu zapoznać się z substancjami, które mogą być użyte do nebulizacji w celu leczenia zapalenia krtani.
W profilaktyce leczenia zapalenia krtani ważny jest również odpoczynek. Chory powinien również zaprzestać palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych, a także picia alkoholi. Pomocne będzie również oszczędzanie głosu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.