Nebulizator a inhalator – poznaj różnicę.

15/12/2021.

Nebulizator i inhalator to nie to samo. Czym więc różnią się te dwa urządzenia?

Z racji tego, że zarówno inhalator, jak i nebulizator służą do wykonywania zabiegów leczniczych dolnych i górnych dróg oddechowych, może być problem z ich rozróżnieniem. Zadaniem obu urządzeń, jest dostarczanie leków w zmienionej postaci, aby te oddziaływały bezpośrednio na drogi oddechowe i działały na nie rozkurczowo, bądź też przeciwzapalnie. Nie należy jednak posługiwać się tymi dwoma pojęciami naprzemiennie, ponieważ urządzenia te różnią się, nie tylko wyglądem, ale również działaniem i zastosowaniem.

Budowa i działanie

Jedną z najważniejszych różnic, jakie można wymienić, opisując te dwa urządzenia, jest ich budowa. Inhalator to małe urządzenie, które służy raczej do jednorazowego użytku. Ma formę kieszonkową, która jest odpowiednia do kilkusekundowej inhalacji. Nebulizatora natomiast, można używać wielorazowo, jak również stacjonarnie.

Oba urządzenia działają na podobnej zasadzie. Nebulizator zmienia płynną postać leku w aerozol, który przy pomocy maski do nebulizacji trafia bezproblemowo do miejsca przeznaczenia. Nebulizacja umożliwia zatem bardzo dokładne podanie leków bezpośrednio do dróg oddechowych. Jest przy tym bezbolesna i nie wymaga jakichś szczególnych zdolności, wystarczy jedynie dobrze dopasowana maska bądź ustnik.

Inhalator natomiast podaje lek w postaci roztworu, proszku bądź zawiesiny. Pacjent zażywa substancję leczniczą poprzez skoordynowane wdechy. Aby przyjąć dawkę leku z inhalatora, należy – w zależności od rodzaju urządzenia – ścisnąć, przekręcić lub nacisnąć jego odpowiednią część, aby ta spowodowała zwolnienie blokady i umożliwiła substancji, wydostanie się z urządzenia. Lek przez specjalny ustnik trafia do płuc, a pacjent odczuwa natychmiastową ulgę.

Jeżeli chodzi o nebulizator, to, aby przyjąć lek, należy go uprzednio wlać do pojemnika. Następnie należy założyć maskę i inhalować się aż do wyczerpania leku. W przypadku nebulizatorów nie trzeba koordynować oddechu z rozpyleniem dawki leku. Jeżeli urządzenie pracuje w sposób ciągły wystarczy jedynie swobodnie oddychać.

Rodzaje i przeznaczenie

Na rynku można znaleźć kilka różnych rodzajów nebulizatorów i inhalatorów. Są to kolejno:

  • nebulizator ultradźwiękowy – generuje falę akustyczną poprzez głowicę ultradźwiękową,
  • nebulizator pneumatyczny – wyróżniamy te pulsacyjne, pracy ciągłej, aktywowane wdechem oraz dozymetryczne,
  • nebulizator siateczkowy – membranowy,
  • inhalator ciśnieniowy – z dozownikiem,
  • inhalator suchego proszku – tu istotna jest siła wdechu pacjenta,

Czym różnią się te urządzenia i jakie ma to znaczenie przy leczeniu chorób układu oddechowego? Różnic jest sporo, jednak to, na co najbardziej należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu, to rodzaj leków. Nie każdy lek nadaje się do każdego urządzenia. Jedne nebulizatory, jak na przykład te siateczkowe, ze wbudowaną wibrującą membraną, są odpowiednie dla wszystkich preparatów przeznaczonych do nebulizacji. W przypadku innych konieczne będzie zapoznanie się z treścią ulotki, ponieważ to tam właśnie zawarte są wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Udostępnij

Dodaj komentarz