Twoje dziecko nie może spać przez katar w nocy? Sprawdź, jak mu pomóc

20/04/2023.

5/5 - (1 Głos(ów))

Katar, czyli inaczej nieżyt nosa, to dość częsta dolegliwość – zwłaszcza u małych dzieci. Niedostatecznie rozwinięty układ oddechowy powoduje wyraźne problemy ze snem niemowlaka i jest częstą przyczyną nieprzespanej nocy rodziców. Aby zadbać o zdrowie malucha i uwolnić go od problemu zatkanego nosa, warto zadbać o drożność jego górnych dróg oddechowych. Szczególnie gdy katar pojawia się na ogół tylko w nocy.

Katar powoduje u dziecka problemy senne. Czym jest on spowodowany?

Katar niemowlęcy może mieć kilka przyczyn, niemniej najczęściej jest on spowodowany infekcją wirusową lub alergią pokarmową (rzadziej infekcją bakteryjną). W przeciwieństwie do infekcji bakteryjnych, infekcje wirusowe leczy się krócej i mają one lżejszy przebieg. Jednak we wszystkich wymienionych przypadkach infekcji dróg oddechowych u niemowlaka należy zachować odpowiednie środki ostrożności.

U dorosłych osób katar nie jest tak uciążliwy, jednak u niemowląt już tak. Jak wiadomo, do pierwszego roku życia maluszek pobiera powietrze tylko i wyłącznie przez nos. Dopiero po tym czasie uczy się on samodzielnie oddychać również przez usta. Dlatego też opisywana przez nas dolegliwość niemal zawsze wiąże się z płaczem, marudzeniem i brakiem apetytu.

Problem zatkanego nosa może nasilać się również, jeżeli nie będziemy dbać o drożność nosa niemowlaka. Nie jest on bowiem jeszcze w stanie samodzielnie wydmuchiwać nosa, dlatego wydzielina może gromadzić się w jego jamie nosowej. Jest to bardzo uciążliwe – szczególnie jeżeli występuje w czasie snu dziecka.

O czym świadczy katar i zatkany nos u dziecka, występujący wyłącznie w nocy?

Nocą objawy kataru u niemowlaka mogą przybierać na sile. W związku z tym nawet, jeżeli w ciągu dnia dziecko nie miało temperatury ani też innych objawów, wieczorem mogą się one pojawić ze zdwojoną siłą.

Jeżeli zatkany nos występuje jedynie w nocy, z jednej strony może oznaczać on sapkę niemowlęcą. Gromadzący się w małym nosie kurz może skutecznie zablokować swobodny przepływ powietrza, a co za tym idzie, wybudzić dziecko ze snu. Z drugiej strony katar i zatkany nos mogą mieć związek z reakcją alergiczną na roztocza, kurz oraz inne drobnoustroje. Warto jednak pamiętać o tym, że alergie wziewne pojawiają się najczęściej u nieco starszych dzieci. Wszelkie niepokojące objawy u niemowlaka powinny być zatem niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Sposoby na katar u niemowlaka w nocy

Jak możemy pomóc dziecku, gdy te męczy katar i zatkany nos w nocy? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że gromadząca się w górnych drogach oddechowych dziecka wydzielina powoduje namnażanie się bakterii. Sprzyja to niestety rozwojowi infekcji i może wydłużać problemy oddechowe malucha. Zatem pierwszą linią obrony będzie przede wszystkim odciąganie wydzieliny z nosa aspiratorem do kataru. Jest on bardzo prosty w użytkowaniu, niemniej jednak warto wcześniej zapoznać się z jego instrukcją obsługi.

W odciąganiu kataru pomocna jest również sól fizjologiczna, którą można aplikować dziecku poprzez nebulizację. Rozrzedza gęstą wydzielinę i ułatwia jej ewakuację. Z racji tego, że dziecko wraz z katarem traci z organizmu również wodę, kluczowe znaczenie ma jego odpowiednie odżywianie i nawadnianie. Warto zadbać też o odpowiednie warunki w pokoju dziecka, tj. regularne wietrzenie pomieszczenia i nawilżenie znajdującego się w nim powietrza.

Udostępnij

Dodaj komentarz