Wprowadzenie do hiperwentylacji – przyczyny, objawy i skutki

31/10/2023.

Czas czytania: 2 min 10 sek

Hiperwentylacja to stan organizmu, w którym zaczyna on oddychać ze zwiększoną szybkością, a sam oddech jest głęboki. Charakteryzuje się kontrolowaną lub autonomiczną zwiększoną wentylacją płuc. W tym stanie zwiększona ilość powietrza wnika do pęcherzyków, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla. W ten sposób dochodzi do alkalozy oddechowej. O hiperwentylacji możemy mówić, gdy osoba, która się z nią zmaga, bierze ponad 20 wdechów na minutę i wydycha zwiększoną ilość tlenu.

Przyczyny hiperwentylacji 

Hiperwentylacja pojawia się na skutek zaburzeń na tle psychogennym. Bardzo często występuje u osób cierpiących na nerwicę. Nierzadko powstaje w sytuacji długo trwającego i silnego stresu. Wówczas wzrasta zapotrzebowanie na tlen, a co za tym idzie, oddech ulega przyspieszeniu. Hiperwentylacja może powstać także w wyniku innych stanów emocjonalnych, jak chociażby depresja czy gniew.  

Ten niecodzienny szok tlenowy może towarzyszyć osobom, które znajdują się na dużych wysokościach. Świetnym przykładem jest lot samolotem. Może też być wywołany wytężoną pracą, czy urazami fizycznymi.  Do hiperwentylacji prowadzi zatrucie salicylanami na skutek przedawkowania leków zawierających kwas salicylowy.  

Do przyczyn hiperwentylacji należy zaliczyć choroby typu astma i zakażenie, dysfunkcje serca, zawał, czy zatorowość płucna. Ponadto prowadzi do niej hipoksja, kwasica metaboliczna oraz wysoka gorączka. Stan ten może wywołać zapalenie mózgu albo choroba lokomocyjna.  

Czasem hiperwentylacja pojawia się w ciąży. I nie oznacza nic złego. Świadczy po prostu o przystosowywaniu się układu oddechowego kobiety do nowego stanu.

Jak objawia się hiperwentylacja? 

Hiperwentylacja objawia się wydychaniem bardzo dużej ilości tlenu, co może prowadzić nawet do niedotlenienia. To tym bardziej zwiększa tempo oddychania i powoduje dalszy spadek poziomu tlenu we krwi. Człowiek w tym stanie odczuwa duży strach, niepokój.  

Osoby zmagające się z hiperwentylacją czują, jakby nie otrzymywały wystarczającej ilości powietrza. Stan ten może objawiać się bólem, a także zawrotami głowy oraz nadmiernym zmęczeniem.  

Objawy przewlekłej hiperwentylacji to: uczucie napięcia, zaburzenia widzenia, bóle głowy, drżenie ciała. Długo utrzymująca się hiperwentylacja prowadzi do tego, że osoba nią obarczona odczuwa nudności, ból w klatce piersiowej, a nawet ból mięśni.

Skutki hiperwentylacji

Skutki hiperwentylacji mogą być różne. Zależą głównie od nasilenia dolegliwości oraz czasu ich trwania. Hiperwentylacja nierzadko prowadzi do znacznego pogorszenia dopływu krwi do serca, a to może automatycznie prowadzić do poważnych utrudnień w jego pracy. Niepoprawna praca serca wywołuje automatycznie kolejne problemy zdrowotne. Skutki hiperwentylacji mogą być śmiertelne.  

Ponieważ hiperwentylacja jest poważną dolegliwością, nie należy jej bagatelizować. Najlepiej problem ten jak najszybciej skonsultować ze specjalistą, gdyż czasem niewiele trzeba, by zapanować nad swoim oddechem i powrócić do dobrego samopoczucia.  

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty