5 błędów, które popełniasz inhalując dziecko

12/08/2021.

5/5 - (1 Głos(ów))

1. Wybór nieprawidłowego łącznika – maska vs ustnik 

Często spotykam się z sytuacją, w której kilkuletnie dziecko jest nebulizowane przy użyciu maski. Maska powinna być dedykowana tylko tym najmniejszym Pociechom. Większość trzylatków znakomicie wykona nebulizację przy użyciu ustnika. O wyższości ustnika nad maską można przeczytać tu.

2. Udrażnianie nosa przed nebulizacją 

Maluchy oddychają torem nosowym, a to wiąże się z osadzaniem leku w jamach nosa i obniżeniem depozycji leku w płucach nawet o 50%. Jeśli dziecko ma wydzielinę w nosie, jest zmuszone oddychać ustami, a tym samym więcej leku dotrze do krtani, oskrzeli, płuc, a nie zatrzyma się w nosie. 

3. Zapominanie o myciu buzi i płukaniu ust 

Podczas nebulizacji część preparatu osadza się na skórze twarzy (jeśli używamy maski) oraz w górnych drogach oddechowych, w tym w jamie ustnej, nosie i gardle. Może to spowodować wystąpienie miejscowych działań niepożądanych np. zaczerwienienia skóry, grzybicę jamy ustnej. Więcej w tym temacie znajdziesz tu.

4. Nieprawidłowe dawkowanie leków 

Zawsze w przypadku niejasności w dawkowaniu leku należy zapytać lekarza, w jakiej ilości lek ma być podany. Jak wiadomo kto pyta nie błądzi! A błędy w przypadku dawkowania leków mogą wiązać się z tym, że np. lek nie będzie działał, gdy podamy za małą dawkę. Podając z kolei za dużą narażamy dziecko na ryzyko działań niepożądanych. Często dużo trudności sprawia nebulizowanie sterydami. Warto pamiętać, że sterydy zarejestrowane są w różnych stężeniach np. 0,125mg/ml, 0,25mg/ml, 0,5mg/ml. Każda ampułka (niezależnie od stężenia) ma 2 ml. Warto zwrócić szczególną uwagę na zalecenia lekarskie i w razie niejasności dopytać lekarza np. czy mamy podać całą ampułkę 0,125mg/ml tj. 0,25mg leku w nebulizacji, czy 1 ml z tej ampułki tj. 0,125mg leku. 

5. Brak odpowiedniej dbałości o nebulizator 

Często nebulizacja jest dla Rodziców i Dziecka nową sytuacją i niekiedy dużym wyzwaniem. W ferworze tych działań zapominamy o odpowiedniej dezynfekcji nebulizatora, co z kolei może powodować pogorszenie jego pracy i wydajności podczas kolejnych nebulizacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku nebulizatorów membranowych, gdzie cząsteczki osadzone po poprzedniej nebulizacji na membranie  mogą zmieniać właściwości samej membrany. W celu zapobiegania osadzaniu się kamienia w nebulizatorach do mycia można użyć roztworu octu. Nie zapominajmy  również o umyciu maseczki lub ustnika. 

Udostępnij

Dodaj komentarz